Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1
  • 2

Téma: lakování dřeva

lakování dřeva 4 roků 7 měsíců #8772

  • Ondrais
  • Avatar uživatele Ondrais
  • OFFLINE
  • Profík
  • Příspěvky: 303
  • Obdržená poděkování 20
  • Karma: 0
Chci založit tento topic k podělení se o informace a o zkušenosti s lakováním dřeva obecně, ale i pro konkrétní konečné provedení.

Jak a čím pro ten a ten výsledek.

Konkrétně bych potřeboval znát nějaký postup pro docílení ZRCADLOVÉHO lesku! A 100% UV stálost povrchu lakovaného dřeva, který bude rovný a lesklý jako sklo.

Po zkušenostech s LeTonkinois olejovým lakem vím, že už mi to na loď nikdy nepřijde. Hlavně kvůli minimální trvanlivosti na slunci exponovaných místech. Lak matní a bledne. Konkrétně nevydržel ani půl roku, spíše několik měsíců.

Už bych se dnes přiklonil spíše k dvousložkovému polyuretanu.

Zajímala by mě ale nějaká příprava povrchu před lakováním polyuretanovým lakem.

Viděl jsem že se používají různé plniče dřeva, šelaky atp.. které vyrovnají nerovnosti pórů a vrásnění a pak ....? Je možné to lakovat tím polyuretanem?

V podstatě dobrou zkušenost jsem zažil , pokud jde o vyrovnání povrchu, s mořením tungovým olejem a následné přebrušování 320 brusným papírem. Udělalo to takovou kaši z oleje nasáklých jemmných pylin dřeva , kerá krásně zalila povrch.

Ale co potom? Je tohle dobrý základ pro polyuretan? Pochopitelně teda po úplném zaschnutí a vytvrzení.?
Poslední úprava: 4 roků 7 měsíců od Ondrais.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

lakování dřeva 4 roků 7 měsíců #8773

  • maxik1958
  • Avatar uživatele maxik1958
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3127
  • Obdržená poděkování 429
  • Karma: 24
Polyuretan bych použil pouze na překližku, na masiv je moc tvrdý, jak dřevo pracuje, praská.... B)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

lakování dřeva 4 roků 7 měsíců #8774

  • Tom
  • Avatar uživatele Tom
  • OFFLINE
  • Profík
  • Příspěvky: 233
  • Obdržená poděkování 48
  • Karma: 1
podle mne dokonalej povrch sice docílíš poliuretanem a stříkáním ale jak píše Max olejovej lak je pružnější a trvanlivější jestli chceš mít leštěnku nezbejvá než lod po každé plavbě vyleštit schovat do garáže plovoucí či na suchu lak trpí především slunečním zářením změnou vlhkosti dřeva a je to nekončící práce lod udržovat já používám nejprve napouštěcí olej owatrol d1 a po té lakovací olej owatrol d2 7 až 10 vrstev nesmí se na to prášit svítit slunce padnout rosa o muškách nemluvim ta se přilepí i po 30 hodinách když se ti těch deset vrstev podaří v dobrý kvalitě přebruš to tak 320 do naprostý roviny a na tý poslední vrstvě si dej obvzlášt záležet pokud lod používáš tak to možná 3 roky vydrží ale furt leštit
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

lakování dřeva 4 roků 7 měsíců #8775

  • Ondrais
  • Avatar uživatele Ondrais
  • OFFLINE
  • Profík
  • Příspěvky: 303
  • Obdržená poděkování 20
  • Karma: 0
Takhle jsem to dělal. Napouštění Tungovým olejem, a po dlouhém vytvrzování asi 20 vrstev LeTonkinois. Loď stále pod persenikem a přesto, když mi vítr část perseniku odkryl a svítilo na to slunce třeba týden, max dva, tak to zmatnilo. A dost :-/

Tak už tomu moc nevěřím.
Poslední úprava: 4 roků 7 měsíců od Ondrais.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

lakování dřeva 4 roků 7 měsíců #8776

  • Ondrais
  • Avatar uživatele Ondrais
  • OFFLINE
  • Profík
  • Příspěvky: 303
  • Obdržená poděkování 20
  • Karma: 0
A ten polyuretan na dýhu? To je ok?
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

lakování dřeva 4 roků 7 měsíců #8782

  • rxd
  • Avatar uživatele rxd
  • OFFLINE
  • Profík
  • Příspěvky: 239
  • Obdržená poděkování 52
  • Karma: 2
Predpokladam ze chces lakovat pirata. K tomu asi tak ze 100% lesku nidky nedosahnes ani na dreve ani na preklizce nebo dize pokud to bude venku.

Je to vzdy souboj mezi spar varnish (long oil) nebo hard varnish. Spar varnish nikdy nebude jako sklo a bude pruznejsi, z principu veci. Proste ma nizsi obsah pryskyrice (20-30%) ktera je to co udela tvrdost a lestitelnost. Samotny olej v podstate lestitelny neni. A jen natiranim nebo strikanim 100% lesk neudelas, to je vysledek brouseni a lesteni.

Pokud to natres tvrdsim lakem tak pocitej s praskanim pokud to budes normalne pouzivat. Ja napriklad pouzil na kajak kterej je olaminovanej a minimalne pracuje International Compass, coz je takovej middle varnish. A po cca 2 letech popraskal jako pavucina, proste nezvladl zmeny teploty apod. Le tonk sice neni tak "hezkej" ale vydrzel by daleko dyl.

No nakonec jsem to dotahl tak ze jsem letos v prubehu posledni roku to trochu zkoumal a cetl ruzne knihy o lacich a barvach a udel si lak sam. Neni to jeste uplne doladene ale uz mi to funguje celkem obstojne, hlavne co me prekvapuje tak jsem uz delal ruzne pokusy s vydrzi pres leto stale vystaveno povetrnosti a prekvapive to vydrzelo bez uhony.

Vetsina laku musi UV odolnost dohanet nejakym pridavkem. Dnes se pouziva v nekterych opalovacich kremech nanocastice ZnO. Tak jsem si objednal smes na primichavani do oleje(kremy apod) a experimentuju s tim.

Dalsi vec co se tyce polyuretanu je to ze i kdyz udelas krasnej povrch, coz asi udelas, pocitej s tim ze budes mit praskliny a polyuretan se velmi rad odloupne. Kor kdyz se ti pod nej nejak dostane voda (a to si pis ze se dostane). Ale zkusenosti s tim nemam. Vetsinou jsem polyuretan videl jen v interieru.

Muzes skusit i produkty jako treba International Schooner. To je vlastne asi oblast kam bych se vydal pokud chces co nejlepsi vysledek. Ale pocitej s $$.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Brubbel, Ondro
  • Strana:
  • 1
  • 2
Vygenerováno za 0.184 sekund
Powered by Kunena fórum