Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1
  • 2

Téma: 6V alebo 12V

6V alebo 12V 4 roků 7 měsíců #8809

  • Ondro
  • Avatar uživatele Ondro
  • OFFLINE
  • Bůh
  • Příspěvky: 419
  • Obdržená poděkování 106
  • Karma: 0
Ahoj chlapi,

rad by som si vypocul Vas nazor alebo mozno aj jednoznacne usmernenie k zamene 6 Voltoveho napajania na 12 Voltov. Povodna instalacia je samozrejme 6 Voltov ( motor, starter, atd je 1956). V ramci diskusii mi mechanici odporucaju prehodit vsetko na 12 Voltov ( argumenty su zname z pohladu konfortu startovania atd). Moja otazka je ale z veteranskeho pohladu. Defacto je vsetko funkcne az na zapalovacie sviecky ale to povazujem za spotrebny material. Mam sa nad tym vobec zamyslat alebo jednoznacne zostat na 6Voltov tak ako to bolo original? Baterie na 6Voltov su uz dnes zasadne kvalitnejsie, rovnako aj kable ale 12V voltov je zase posun dopredu ?

Vopred dik ak si mozem vypocut akykolvek nazor. Urcite ma zaujima aj technicka stranka aj stranka z pohladu zachovania maximalnej originality.

Ondro
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

6V alebo 12V 4 roků 7 měsíců #8813

  • maxik1958
  • Avatar uživatele maxik1958
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3129
  • Obdržená poděkování 429
  • Karma: 24
Já bych klidně přešel na 12 V, a to jsem tradicionalista :cheer:
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Ondro

6V alebo 12V 4 roků 7 měsíců #8814

  • Ondro
  • Avatar uživatele Ondro
  • OFFLINE
  • Bůh
  • Příspěvky: 419
  • Obdržená poděkování 106
  • Karma: 0
Dakujem za nazor. Este si to necham prejst hlavou. Pozriem kolko by ma to stalo. Otazka ohladom starteru a dynama ? Je mozne dat zrepasovat starter a dynamo tak ze sa previnie alebo neviem co presne na 12 V alebo to zanmena vymenu :evil: ?
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

6V alebo 12V 4 roků 7 měsíců #8816

  • maxik1958
  • Avatar uživatele maxik1958
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3129
  • Obdržená poděkování 429
  • Karma: 24
12 V dynamo, i startér se prodávají u nás kolem 1000 Kč...
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Ondro

6V alebo 12V 4 roků 7 měsíců #8824

  • No_Michal
  • Avatar uživatele No_Michal
  • OFFLINE
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 52
  • Obdržená poděkování 17
  • Karma: 1
doporučuji předělat na 12V. A to jsem jinak taky konzervativní. Ale historickou hodnotu v 6V nevidím žádnou.
Já jsem například předělal historický tachometr ze škodovky ze 70-tých let na rychloměr řízený GPS, což je technologie o které se tenkrát nepsalo ani ve Verneovkách. Ale vůbec si nemyslím, že by vykucháním mechanického náhonu ztratil na autentičnosti.(viz jiný příspěvek)

Při 12V ti teče drátama poloviční proud, takže menší ztráty, nebo hoření, menší opalování kontaktů spínačů všeho druhu. Baterie, žárovky, led žárovky - všecko dnešní standard. Předělat dynamo nebo startér už tolik taky nestojí (myslím, že to dobíjení jde i elektronikou). Možná bacha na indukční cívky, pokud je tam máš. Zvláštní, že můj závěsný motor Johnson ze 70' let už má 12V dobíjení.

Ale pokud se rozhodneš zachovat 6V, tak taky brečet nebudeš. Na lodi asi moc spotřebičů na 12V zapojovat nebudeš, a 6V fungovalo fůru let. No a až ti bude vadit, že nemáš kam strčit nabíječku na mobil, tak to můžeš kdykoliv předělat na 12V.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Ondro

6V alebo 12V 4 roků 7 měsíců #8827

  • Ondro
  • Avatar uživatele Ondro
  • OFFLINE
  • Bůh
  • Příspěvky: 419
  • Obdržená poděkování 106
  • Karma: 0
Bol som par dni mimo pocitac. Tych 12V / 6V si necham prejst hlavou. Dostal som zopar dobrych komentarov aj od Vas aj od vodakov u nas. Takze je to skor o pocite urobit nieco mozno lepsie alebo spolahlivejsie. Rozhodujuce bude v akom stave bude starter a repasovane dynamo co uz mam na 6V. Asi to rozhodne. Nakolko ak budu funkcne tak by to boli extra naklady. To co mi este chyba je regulator napatia bud teda na 6 alebo na 12V no a samozrejme bateria :P . Dakujem ze vsetky komentare. Uvazujem uz trochu dopredu a to este netusim ako dopadne motor a kluka lebo som ju dnes skusal lahko pretocit a moc sa mu nechcelo :(
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
  • Strana:
  • 1
  • 2
Vygenerováno za 0.148 sekund
Powered by Kunena fórum