Wartburg ( T4 ) 1968

scanimage01a

 

 

APOKALYPSA 1968

 

 

 

 

 

Naše první lodička pojmenovaná APOKALYPSA (nepočítám li nafukovací kajak, který jsem dostal v 10ti letech od našich k Vánocům :-) byl bývalý policejní člun T4. Výrobcem nebyl nikdo jiný než soudruzi z NDR roku 1968. Obsahoval samozdřejmě 3válcový Wartburg s 6V elektrikou. Startoval až po chvíli točení, ale jízda ve skluzu s ním byla i v 5m délce slušná (zhruba 40Km/h).

Koupil jsem ho po nějakém čase bloumání po Pražských loděnicích, kde ještě v roce 1997 byly k mání podobné čluny a však s motorem uprostřed (samozřejmě menších rozměrů). Tuším že to byla Annonce, kde jsem tento skvost objevil. Měla ho velmi spořádaná a bohatší rómská rodina poblíž Rostok u Prahy. Hned se mi ten tvar zalíbil. Byla to veliká loď, která mě okamžitě oslovila rozměry a skládací střechou.

Bylo to z kraje léta 1997. T4 jsem dopravil domů a hned jsem na něm začal pracovat. Fotodokumentaci bohužel nemám, ale nebylo to nic strašlivého. Prakticky loď vyžadovala pouze nový nátěr. Spodek lodě (pod čarou ponoru) byl z fabriky olaminován a nový nátěr ani nebyl zapotřebí. Palubu a boky jsem citlivě obrousil, koupil jsem italský lodní lak a tři vrstvy postupně nanášel válečkem. Bylo sluníčko a barvička se pěkně slejvala. V zapalování jsem měnil pouze kladívka a svíčky, hrál si s předstihem dle knihy o údržbě dvoutaktních východoněmeckých draků a vyměnil hadici chlazení.

scanimage01b 

scanimage01a

 

Hned při první plavbě jsem však (z blbosti člověku tak vlastní) najel zádí při obratu na mělčinu a ohnul jsem hřídel vrtule a kormidlo !?

Potom co jsem přes ČKD získal materiál na novou hřídel, jsme si s lodičkou moc užili...

...fotečky jsou z výletu Vltava a Labe proti proudu (kde jsem neuhlídal teplotu vody a těsnění pod hlavou bylo rázem fuč... rozborka zborka s novým těsněním a plulo se dál).

scanimage02

 

scanimage03

scanimage04

scanimage06

scanimage07

scanimage08

scanimage09

Člun jsme prodali po 5ti letech, kdy jsme pořídili laminátový člun. Dnes už vím, že to byla škoda.

Laminátové lodě byli celkem dvě a nakonec se zase vracíme k Mahagonu, ale tentokrát s plachtama :-)

ScanImage11